Zaznamenali jste výkyvy cen stříbra?

     Poslední ledový víkend a začátek února byl ve znamení výrazné volatility na stříbře. Údajně to způsobili drobní investoři přes síť Reddit. Kde je pravda se dozvíme jen těžko. Ano je možné ovlivňovat trh s akcií malé firmy nebo nějakého krypta. Když máte pár desítek miliard dolarů. Není to těžké udělat a malém trhu. Kdyby se drobní investoři domluvili, klidně by mohli ovlivnit cenu jakéhokoliv cenného papíru na Pražské burze. 

   Ale cenu stříbra? Se vší úctou, je to tak obrovský trh, že i ti největší hráči ho ovlivňují jen mírně. Faktem je, že stříbro je extrémně nedoceněné. Dlouhodobě se hovoří o nerovnováze. Pak může informace způsobit to, že vznikne panika a všichni začnou nakupovat. 

   Ano stříbro nepochybně doroste na své historické maxima a překoná je. Možná to bude skokově, možná postupně. Proto je dobré dívat se na investici dlouhodobě a nákup nedokládat na lepší chvíli. Podstata nákupu fyzického kovu je v jistotě. Říkám to svým klientům dokola. Na spekulace je dobré krypto, aplikace revolut apod. Na dobrý spánek je dobré mít uložené své úspory v něčem, co tady za dobu existence člověka vždy bylo a vždy bude.