Nedostatek drahých kovů = zvýšení marží

A stalo se to, co říká základní ekonomické pravidlo.  Když poptávka roste a převyšuje nabídku, roste cena.  Stoupla poptávka po fyzických kovech a současně rafinerie zastavily výrobu. Drahé kovy se vyprodaly. Nabídka tedy klesla, což způsobilo další tlak na zvýšení ceny.

První paradox přišel u stříbrných mincí.  Podle aktuální ceny stříbra na burze měla být 1 uncová mince prodávána za 380 Kč. Obchodníci, kteří ji měli, prodávali minimálně za 530 Kč.  Dnes už je k sehnání jen těžko.

Do pátku 27.3.2020 jsme měli možnost objednávat zboží, kdy premium (marže) sléváren byla u zlatá v řádu procent. Od pátku, byla marže zvýšena o 20% u všech kovů.

Nedostatek drahých kovů není jen věc Evropy. Bohužel obdobná situace je nyní také v Kanadě a USA. Místní obchodníci odhadují, že jim zlaté mince vydrží ještě tak týden. Už nyní zvýšili marži na zlatých investičních mincí o 10%. Jak to bude s marží v případě, že bude vyprodáno?

Indexové ceny kovů na burzách zatím na tuto situaci nereagovaly. Dokonce stříbro klesalo.

Otázka je, budou držitelé v těchto cenných papírů vázaných na zlato a jiné drahé kovy v tuto chvíli prodávat? Předpokládám, že ne. Po fyzickém zlatě i ostatních drahých kovech je mimořádná poptávka. Logické řešení v tuto chvíli, je držet tyto cenné papíry. Jaké je ekonomické pravidlo, když nabídka klesá?

Právě fyzické držení drahého kovů vám zaručuje, že držíte v rukou skutečnou hodnotu. 

Pokud byste chtěli dnes, nebo kdykoliv v budoucnu směnit váš cenný papír, který je vázán na zlato, za zlato fyzické vyměnit, těžko byste hledali někoho, kdo by vám ho fyzicky za vaši virtuální indexovou cenu burzy prodal, včetně vašeho obchodníka. Těžko najde někoho, kdo mu ho prodá, bez ohledu na jeho velikost. To je další z důvodů, proč si myslím, že zlato bude ve svém růstu pokračovat.

Pokud chcete skutečnou jistotu, musíte drahý kov vlastnit fyzicky, nikoliv virtuálně.

 

IS

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!