Výhodná koupě investičního zlata?

      Poslouchal jsem několik rozhovorů na téma prodeje drahých kovů. Jedno měli společné. Na jednu stranu prodejci tvrdili, že zlato je směnitelné rychle kdekoliv na světě. V další části rozhovoru prodejci tvrdili, jak je důležité kupovat zlato u velkých prodejců, protože zajišťují zpětnou koupi zboží. Je tedy výhodou koupit zlato o několik procent dráž, protože budete mít lepší cenu při zpětném prodeji?

      Pokud budeme hovořit o investičním zlatu, ve formě slitků nebo mincí, jeho likvidita je zaručená celosvětově. Je úplně jedno, kde investiční zlato nakoupíte. Při prodeji zlata získáte u obchodníka vždy cenu 3-5% pod aktuální tržní hodnotou kovu. Je naprosto jedno, jestli jste minci nebo slitek koupili u prodejce, kterému zboží prodáváte, nebo jde o prodejce jiného. Pochopitelně vám bude tvrdit, že to tak není a nabídne vám více, když jste minci nebo slitek koupili u něj. Faktem je, že prodejce nikdy nekoupí ze slévárny výhodněji než je burzovní cena a přirážka. Z tohoto důvodu od vás zlato rád vykoupí za cenu pod burzou. Při zpětném prodeji je to tedy o vašich vyjednávacích schopnostech, než o tom, jestli jste zlato u prodejce koupili nebo ne. 

     Když budete nakupovat zlato nebo stříbro, kupujte ho co nejlevněji. Investiční zlato a stříbro je unifikované zboží. Při zpětném prodeji nebude prodejce řešit, jestli jde o slitek nebo minci Rakouské, Australské nebo Kanadské mincovny. Zaplatí vám vždy jen cenu kovu. Proto je důležité dobře koupit.